19 lutego 2012


Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że język angielski jest obecnie najważniejszym językiem na świecie. Jest takim współczesnym lingua franca. Angielski jest obecny w polityce, finansach czy też jest przydatny podczas podróży. Dobre zrozumienie tego języka otwiera przed każdym nowe horyzonty myślowe oraz daje wiele nowych możliwości. Dziś każdy wykształcony, mający ambicje człowiek powinien znać ten język w stopniu biegłym tzn. w mowie i piśmie. W zasadzie w dzisiejszych czasach, każde dobrze płatne stanowisko pracy wymaga od osoby ją zajmującej znajomości języka Shakespeare'a. Oto moich 5 głównych sprawdzonych porad, jak się efektywnie uczyć angielskiego.

1. Czytaj krótkie teksty po angielsku!

Każdy kto zaczyna się uczyć powinien jak najwięcej czytać. Tak naprawdę umiejętność czytania w obcym języku to umiejętność, którą nabywamy najszybciej. Jak się jej zatem uczyć? Należy czytać krótkie teksty w języku angielskim. Dlaczego krótkie? Gdy ktoś się czegoś uczy, łatwo może odczuć zniechęcenie podczas czytania dłuższych tekstów, a gdy dojdzie do połowy tekstu zapomni co było na początku. A to nie tędy droga. Krótkie teksty nadają się znakomicie. Gdzie ich szukać? Najlepiej jeżeli posiadamy jakieś książki do nauki języka angielskiego - w nich zawsze znajduje się dużo krótkich tekstów na różne tematy.

ZOBACZ: Jak nauczyć się gramatyki angielskiej


Skąd jeszcze brać teksty? Sam czytam i polecam portal brytyjskiego BBC, gdzie można znaleźć dużo krótkich a zarazem ciekawych materiałów. Szczególnie ważne jest czytanie tzw. "prawdziwego" języka. Mam tutaj na myśli żywy tekst tworzony przez dziennikarzy lub zwykłych ludzi, a nie typowe teksty do nauki tworzone przez lingwistów. Uważam, że jeżeli istnieje możliwość przeczytania czegoś pisanego w "prawdziwym" języku, a nie "sztucznym" to należy z tej możliwości skorzystać.

Przestrzegam i jestem zdecydowanym przeciwnikiem nauki angielskiego poprzez robienie ćwiczeń w podręcznikach, uzupełnianie jakiś czasowników itp. Moim zdaniem klasyczne szkolne metody nauczania języka obcego są nieefektywne.

ZOBACZ: Jak skutecznie uczyć się angielskiego 

2. Słuchaj, tłumacz i śpiewaj piosenki po angielsku!

To, moim zdaniem bodaj najlepsza i najbardziej przyjemna metoda jaką stosuję do nauki języka angielskiego. Jak wybierać piosenki i się ich uczyć? Masz zapewne swoje ulubione utwory, których lubisz słuchać, ale ich nie rozumiesz, bo są po angielsku. A co szkodzi temu by się ich nauczyć? Stosowanie tej metody pokażę Ci na przykładzie jednego z moich ulubionych zespołów - U2. Zawsze podobał mi się ich utwór "One". Postanowiłem więc, że się go nauczę i zrozumiem tekst, a przy okazji zapamiętam wiele nowych słówek. Co zatem należy zrobić?
 • Wchodzisz na serwis YouTube i wpisujesz w wyszukiwarce: u2 one lyrics.
 • Wyświetlają się różne filmy, w których znajdziesz utwór "One" wraz z tekstem piosenki, wyświetlającym się na zasadzie podobnej do karaoke. 
 • Włączasz któryś z nich i możesz w ten sposób słuchać muzyki, mając jednocześnie tekst przed oczyma.
 • Jeżeli nie rozumiesz wszystkich słówek możesz skorzystać z jakiegoś internetowego słownika angielsko-polskiego (np. diki.pl), by przetłumaczyć problematyczne wyrażenia. Nie polecam stosowania stron z gotowymi tłumaczeniami, bo te zawierają dużo błędów, a poza tym chodzi nam chyba o to żeby się czegoś nauczyć, a nie sięgać po "gotowce".
 • Teraz tylko powtarzanie i słuchanie, czyli czysta przyjemność; powtarzasz dany utwór tak długo, aż zapamiętasz go na pamięć (w przypadku muzyki to bardzo łatwe) i będziesz w stanie...sam go zaśpiewać!
Na początek polecam utwory wolne i z krótkim tekstem, żeby się nie zniechęcić na początek. Dobrze jest wybierać utwory powszechnie znane, takie które często można usłyszeć w np. w radiu. Dlaczego? Dlatego, ponieważ jadąc samochodem i słysząc w radiu wspominany już utwór One zespołu U2 będziesz miał świetną okazję do powtórki. Poza tym poczujesz to miłe uczucie, że rozumiesz kompletnie cały tekst utworu i jesteś go w stanie nawet z pamięci zaśpiewać.

3. Pisz i jeszcze raz pisz po angielsku!


Pisz jak najwięcej, a przy okazji ucz się nowych słówek! Możesz pisać o czymkolwiek, ważne by dany temat Cię zainteresował i nie znudził. Powiesz pewnie: "Dobrze, ale kto sprawdzi moje teksty? Potrzebuję pewnie płatnego nauczyciela". Nic z tych rzeczy! Dzięki Internetowi zyskujesz możliwość korekty swoich prac za darmo i to przez samych native speakerów! Istnieje tak strona: Lang-8, która służy pomocą w nauce danego języka. Jak to wygląda?

ZOBACZ: Nauka angielskiego poprzez zabawę

Rejestrujesz się na stronie, piszesz tam krótki tekst, publikujesz go i czekasz aż jakiś native speaker za darmo poprawi Twój tekst. Zazwyczaj trwa to nie więcej niż kilka godzin (choć zdarzają się też wyjątki). Także Ty możesz uczestniczyć w korekcji tekstów. Wyobraź sobie, że są także inne osoby na świecie, które uczą się polskiego, a Twoja pomoc przy korekcji takich tekstów jest dla nich nieoceniona! 

Masz konto na YouTube lub innym ogólnoświatowym portalu? Pisz komentarze pod anglojęzycznymi filmami! Pisz cokolwiek - chwal, krytykuj, zadawaj pytania - jeżeli ktoś Ci odpowie, to masz pewność, że Cię zrozumiał. Można w ten sposób prowadzić nawet dyskusje! Dodatkowo masz świadomość, że dyskutujesz  (najczęściej) z native speakerem. Nawet jeśli popełnisz błąd przy pisaniu to zawsze znajdzie się ktoś, kto Cię poprawi (zawsze się znajdą tacy "ortografowie"), a dla Ciebie to tylko same korzyści. Poznajesz dzięki temu poprawną formę pisowni. 

4. Otaczaj się językiem angielskim! 

Masz konto na YouTube lub na Facebooku? Zmień w ustawieniach język z polskiego na angielski! Dzięki temu będziesz miał ciągły kontakt z danymi wyrażeniami, które w ten sposób łatwo zapamiętasz. Tak samo postępuj w innych przypadkach. Podczas instalowania różnych programów wybieraj ich angielskie wersje językowe, w telefonie komórkowym zmień język z polskiego na angielski. Takie szczegóły także mają znaczenie. Zawsze gdy spojrzysz na jakiś przedmiot lub czynność, staraj sobie przypomnieć jak dany rzeczownik lub czasownik brzmi w języku angielskim.

W komentarzach do wpisu podana została ciekawa strona dotycząca nauki języka angielskiego, a mianowicie strona BBC na której jest mnóstwo użytecznych materiałów do nauki angielskiego przeznaczonych dla Polaków. Więcej informacji znajdziesz na Angielski z BBC

ZOBACZ: Jak dorobić sobie do pensji

5. Słuchaj podcasty i nagrania audio


Na stronie Ancient Faith Radio jest dostępna angielska wersja audio wszystkich książek z cyklu Opowieści z Narnii. Książek nie muszę chyba nikomu przedstawiać. Nagrania są świetnej jakości. Brakuje jedynie tekstu książki, ale to nie jest żaden problem, bo książki (ebooki) można znaleźć za darmo w sieci - także legalnie.

Na stronie diki.pl można znaleźć mnóstwo podcastów podzielonych na różne poziomy trudności. Podcasty są pogrupowane w kategoriach np. Biznes i Finanse, Podróże, Zdrowie i wiele innych, zatem każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Pamiętaj, najważniejsza jest dyscyplina i motywacja. Bez tych dwóch rzeczy nie da się efektywnie uczyć języków obcych. Przez dyscyplinę rozumiem ustalenie sobie stałych pór w ciągu tygodnia na naukę języka. Nie wolno się od nich wymigiwać, bo w ten sposób nic nie osiągniesz. Motywacje mogą być różne, czy to biznes, nauka czy też chęć podróżowania. Ważne byś ją miał, bo w przeciwnym razie szybko możesz stracić zapał. Powyższe wskazówki można z powodzeniem stosować także do nauki innych języków obcych.

Nigdy nie jest za późno na naukę jakiegokolwiek języka. Ważne by jego nauka była dla Ciebie przyjemnością.

Jeżeli chcesz się nauczyć dobrze słówek w języku angielskim to polecam Ci książkę Pawła Sygnowskiego Angielskie Słówka. Jest tam zaprezentowana dość ciekawa metoda nauki, którą myślę, że warto przetestować, jeżeli do tej pory inne metody Cię zawiodły. 


autor zdjęcia: Augustin Sanchez, flickr.com

Następny
Nowszy post
Poprzedni
This is the last post.

58 PRZEŚLIJ KOMENTARZ:

 1. Odpowiedzi
  1. A ja dziękuję za miły komentarz. Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Polecam zapoznać się z 7 zasadami metody Effortless English - http://www.effortlessenglishpage.com/p/7-rules.html

  Z doświadczenia wiem, że punkty 1 i 3 nie sprawdzają się w przypadku osób, które potrzebują angielskiego do komunikacji z ludźmi.

  Mariola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Mariola - "Effortless English"? Moim zdaniem nie ma niczego bez wysiłku - zawsze trzeba poświęcić trochę uwagi i chęci do nauki języka.

   Podane przeze mnie metody pomagają w całościowej nauce języka, choć masz po części rację, że sam pkt 1 i 3 nie wystarczą do tego by płynnie mówić po angielsku. Choć do nauki czytania i pisania nadają się znakomicie i nie są nużące.

   Usuń
 3. Dzięki za porady, najbardziej przypadła mi do gustu porada na temat nauki angielskiego przez śpiew i zrozumienie tekstów piosenek; POlECAM każdemu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za te miłe słowa i oczywiście za komentarz ;)

   Usuń
 4. Te porady są wręcz...genialne!!! Szkoda, że wcześniej tu nie trafiłam!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. @Mika - Cieszę się, że Ci mogłem pomóc. Zachęcam do subskrypcji bloga.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nawet najlepsze metody nauki języka angielskiego nie pomogą takim leniom jak ja :/

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny pomysł - nie warto inwestować w drogie kursy. Popełniłem na ten temat tekst pod względem oszczędności - http://grosikdogrosza.blogspot.com/2012/07/jezyki-obce.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Bler - Moim zdaniem warto zakupić kurs, jeżeli ktoś wie, że takie rzeczy mu pomagają. Nie sprawdza się to w przypadku każdego, ale niektórym bardzo pomaga; poza tym istnieje takie coś jako "efekt poniesionych koszów" - jeżeli zapłaciłeś za językowy kurs to będziesz miał prawdopodobnie większą motywację by się uczyć.

   Usuń
 8. A jak nauczyć się gramatyki?? Bo ja nigdy jej nie umiałam i dalej nie umiem :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Natalia Jaros - dziękuję za komentarz

   Na początek trzeba powiedzieć, że znajomość gramatyki nie jest aż tak ważna, jak się mogłoby wydawać. Dużo ważniejsze jest zrozumienie, czyli znajomość słówek.

   Moim zdaniem najlepszym sposobem na gramatykę jest po prostu czytanie i tłumaczenie tekstów - zobaczysz jak wiele reguł gramatycznych się tam znajduje.

   Poza tym trzeba też je stosować w praktyce np. pisać krótkie teksty do sprawdzenia na lang-8.com (link jest w artykule).

   W moim przypadku pomogło mi np. pisanie komentarzy na... YouTube. Pod jednym z filmików chciałem zamieścić komentarz w języku angielskim o treści "Gdybym mieszkał w USA, pracowałbym w Nowym Jorku". Takie zdanie to tzw. Second Conditional. Wszedłem na stronę http://www.ang.pl/gramatyka/okresy_warunkowe/second_conditional i tam - analizując przykłady - sam zbudowałem dobre zdanie, które powinno brzmieć "If I lived in the USA, I would work in New York."

   Z innymi formami mam podobnie. Większość rzeczy z gramatyki angielskiej (i nie tylko) pamiętam na zasadzie skojarzeń.

   Myślę, że w przyszłości napiszę na blogu wpis na ten temat.

   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Niestety Łukaszu nie masz racji. Sa ludzie, ktorzy nie potrafia pojac SAMI regul i stworzyc wlasnych zdan. Takie osoby nie naucza sie sami jezyka obcego. A uczenie sie angielskiego z internetu, w ktorym roi sie od bledow gramatycznych, to juz zupelna porazka. Strona podana przez Ciebie moze i fajna, ale uzytkownicy nie beda w stanie wytlumaczyc dlaczego poprawiaja jedna forme na inna, szczegolnie, gdy beda znac jezyk, tak jak piszesz "na zasadzie skojarzen".

   Usuń
 9. Bardzo ciekawe porady Łukaszu.

  Chciałbym coś dodać do punktu 3. Wspomniałeś o portalu Lang-8, a ja od siebie wspomnę również o świetnym portalu do nauki angielskiego online (po części społecznościowy) gdzie można znaleźć podobna funkcjonalność wpleciona w standardowo przygotowane teksty i ćwiczenia. Chodzi o ćwiczenie pisania i wymowy, gdzie każdy z napisanych lub nagranych tekstów możemy upublicznić, a co za tym idzie poddać ocenie społeczności (na chwilę obecna zarejestrowanych jest już ponad 200 000 osób) które to sprawdzą nasze wypracowania.

  Portal o którym mówię każdy może znaleźć na stronie: http://angielski-online.edu.pl/etutor - polecam założenie darmowego konta i wypróbowania samemu tej funkcjonalności na darmowej lekcji.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Wielkie dzięki z praktyczne porady z których napewno skorzystam, mam nadzieję że pomogą mi one w podszkoleniu się z angielskiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @ZnL - też mam taką nadzieję. W niedalekiej przyszłości ruszę z blogiem, który będzie poświęcony tylko i wyłącznie nauce angielskiego.

   Usuń
 11. Co zrobić Jeżeli nie rozumiem wielu zadań pisemnych na lekcjach, a jedyne co mi bardziej wychodzi to konwersacja i pisanie wmiare prostych wypracowań???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz ćwiczyć - to co sprawia Ci największe problemy. Nikt nie został mistrzem od razu - wszystko wymaga praktyki. Moim zdaniem powinieneś więcej czasu poświęcić na to co sprawia Ci problemy, a to co jest dla Ciebie łatwe, może zająć mniej miejsca w Twoim planie nauki. Czy mógłbyś podać z jakimi zadaniami pisemnymi masz problem?

   Usuń
 12. Wartościowe wskazówki. Ja polecam zwłaszcza czytanie i słuchanie BBC.:):)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zachęcam również do nauki ukraińskiego.:D

  OdpowiedzUsuń
 14. polecam darmowy portal do nauki języków buzzu

  OdpowiedzUsuń
 15. bardzo fajny wpis, a czy możecie mi podpowiedzieć jak szukać muzyki na youtube z textami pod polsku ? oczywiście chodzi mi o kawałki w języku angielskim !

  OdpowiedzUsuń
 16. polecam portal brytyjskiego BBC,
  Nie uważasz, że to za trudne dla początkujących?

  Przestrzegam i jestem zdecydowanym przeciwnikiem nauki angielskiego poprzez robienie ćwiczeń w podręcznikach,
  Zgadzam się jak z całą resztą.

  W jakich umiejętnościach językowych może pomóc punkt 2? Ja teraz testuje czytanie wraz z letkorem. Jestem ciekawy jakie będą efekty dla poprawności wymowy.

  3. Pisz i jeszcze raz pisz po angielsku!
  Dzięki za serwis przyda się. Moim zdaniem nawet nie potrzeba poprawiać tych tesktów. Po pewnym czasie poziom będzie się podnosił sam. Ja lubię czytać zdania na głos.

  Może dlatego, że dużo słucham i potrafię wyłapać błędy ze słuchu.

  Moim zdaniem motywacja, chęci to nawet 80% sukcesu. Jak już się chce to wszystko idzie łatwiej. Ważne, aby nauka sprawiała przyjemność. Tak jak na przykład jak ja kiedy czytam Harrego Pottera.

  Ciekawy wpis, któy na pewno pomoże wielu osobom. Pokrywa się z moim doświadczeniem.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Kamil miłośnik angielskiego

   "Nie uważasz, że to za trudne dla początkujących?"

   W większości przypadków nie. No chyba, że ktoś nie miał jeszcze w ogóle żadnej styczności z językiem angielskim.

   "W jakich umiejętnościach językowych może pomóc punkt 2?"

   znajomość słówek, łatwiejsze ich zapamiętywanie, wymowa, osłuchanie się z językiem i łatwiejsze ich rozpoznawanie podczas nauki kolejnych piosenek (a potem już filmów itp.)

   "Moim zdaniem motywacja, chęci to nawet 80% sukcesu. Jak już się chce to wszystko idzie łatwiej. Ważne, aby nauka sprawiała przyjemność. "

   Zgadzam się w pełni.


   Usuń
 17. Chciałam podziękować Panu Łukaszowi za podanie portalu Lang8 - nie znałam go. Ja również sama się uczę, korzystam np. z busu.com, palabea.com a na BBC jest taka polska podstrona http://www.bbc.co.uk/polish/learningenglish/ gdzie można uczyć się angielskiego przy towarzystwie różnych tematów np. sportu, muzyki itp. Jest tam również gramatyka i duuuzo wymowy. Polecam bo nie raz mam z tego dużo zabawy ale i również nauki. A prowadzący są świetni. :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za informację o kursach na BBC. Dodam tą informację do artykułu.

   Usuń
 18. Dobrze, że się przyda, tylko nie ma co liczyć, że prześlą konspekty na maila (jak zapewniają w audycji BBC), bo polski e-mail nie działa. Szkoda, ale i tak można dużo skorzystać. A dla osób, które chcą nauczyć się gramatyki polecam tę str http://www.t4tw.info/angielski/gramatyka/present-simple.html wg mnie fajnie opisany każdy czas i przykłady też ok. Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 19. Z drugiej strony nie ma efektywnego sposobu na naukę. Każdy ma indywidualny sposób, który jest najlepszy ;]

  OdpowiedzUsuń
 20. Świetny artykuł! Metod nauki języka jest wiele, wydaje mi się, że najtrudniej jest nabrać chęci, wstać i zacząć coś robić ;)

  Zapraszam do mnie: http://czasy-angielskie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 21. Rady są bardzo trafne, niby proste i banalne, ale tak naprawdę nigdy nie wiemy jak się za to zabrać, dlatego super, że opisałeś to krok po kroku, jak krowie na rowie :D nie zgadzam się jednak, że internet to dobry nauczyciel, przynajmniej na początku, a metody proponowane przez Ciebie są raczej przeznaczone dla początkujących, tak mi się wydaje. Mi odpowiadają jako uzupełnienie kursu, na który chodzę do Speak Upa, a może nawet nie uzupełnienie a usystematyzowanie wiedzy, nieustający kontakt z językiem także po zajęciach i stworzenie sobie warunków jak za granicą :) Ale uważam, że uznawanie internetu za jedynego nauczyciela to jak leczenie się z dr. google. Raczej duże ryzyko i zgubne konsekwencje często :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Anonimowy - w mojej książce opisałem metody nauki nie tylko przez Internet. Po angielsku można porozmawiać, nie tylko na płatnych lekcjach, ale także np. na spotkaniach z couchsurfingu organizowanych w każdym większym mieście Polski, ale także w Niemczech czy Czechach (blisko nas). Wystarczy tylko ruszyć się z domu. A info o takich spotkaniach możesz znaleźć w... Internecie.

   Pozdrawiam

   Usuń
 22. Dobre rady, na pewno z nim skorzystam, jeżeli tylko znajdę motywację, a tej ciągle brak. Dobrym sposobem wydaje się nauka poprzez śpiewanie piosenek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @SunShine - dzięki za komentarz

   Śpiewanie piosenek to moim zdaniem, najlepszy sposób na naukę angielskiego.

   Usuń
 23. Ciekawy wpis. Ja od swojej strony dodał bym jeszcze wyjdź do ludzi. Są takie strony jak hospitality club czy couchsurfing. Po za możliwością podróżowania po kosztach jest opcja spotkania tych ludzi. Są organizowane zloty czy też sam możesz tak zorganizować spotkanie. Ja sam organizuje i zawsze jest po 20 czy 30 osób. Jest wiele osób z Anglii czy Niemiec, ogólnie z całego świata. Idealna okazja żeby szlifować Angielski. Ja właśnie tak robię teraz z Niemieckim :)Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłem na spotkaniach z couchsurfingu w Ostravie w Czechach. Świetna sprawa i dobra okazja do poznania nowych ludzi i szlifowania angielskiego.

   Usuń
 24. Bardzo dobry wpis, sam stosuję wszystkie metody, 2) jest cholernie efektywna i korzystam z niej od ~3 lat, 3) stosuję w trochę inny sposób, mianowicie podczas codziennych rozmów (pisanych, mówionych) przez internet :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo fajny artykuł Łukasz. Jeśli mogę oczywiście w tym miejscu polecić swojego fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/GettinEnglish
  to gorąco polecam :) W tak zabiegany społeczeństwie jakim żyjemy niestety mamy mało czasu na naukę (szkoda).
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Ciekawy wpis. Materiały zamieszczona na stronie bbc są wartościowe. Jednak zachęcałabym do czytania książek i opowiadań w oryginalne. Nawet już od poziomu A2, uważając przy tym, żeby tekst nie był zbyt trudny (jak np. w wielkich dziełach literackich). Nie do końca się zgadzam, że nie należy wykonywać ćwiczeń np. gramatycznych. Jeżeli ktoś świetnie analizuje język, to jest w stanie sam wyłapać mechanizmy. Jednak nie zawsze jest to takie proste. Poza tym trzeba podkreślić, że mówimy tu o angielskim. Są takie języki, gdzie trudno jest ruszyć z miejsca bez, przynajmniej przejrzenia, gramatyki (patrz np. języki romańskie).
  W nauce polecałabym również słuchanie radia, dzięki czemu możemy przyzwyczaić się do tempa wymowy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Agnieszka

   Dzięki za merytoryczny i przydatny komentarz.

   Usuń
 27. Witam !
  planuję jechac na wymianę za granicę, lub podróżować. jednak mój angielski nie jest taki świetny. chciałam zapytać, jak rozplanować czas naukji tego języka w ciągu tygodnia?
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. minimum 3 razy w tygodniu, po ok. 2 godziny. Najlepiej codziennie. Raz na tydzień nie polecam - tak się nie da uczyć - musi być systematyczność.

   Usuń
 28. A co myślisz o metodzie Colina Rose? To nowość - i w sumie przekonuje mnie, przez skojarzenia, mówienie, słuchanie, bez gramatyki...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. brzmi ciekawie, ale ja wolę swoje metody

   Usuń
 29. Ja uczę się z piosenek, jest taka strona songlish.com.pl - nowa, ale ciągle coś dorzucają, dla mnie to fajny sposób.

  OdpowiedzUsuń
 30. Ja od jakiegoś czasu czytam czasopisma po angielsku i słucham podcasty. Podoba mi się ten blog. Czerpię ciekawe rozwiązania z tego co Łukasz nam przedstawia. Strony godne polecenia jak dla mnie to:
  http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/index.shtml
  z polskich uwielbiam: www.gettinenglish.com i www.e-angielski.com :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Dla mnie super jest www.songlish.com.pl, ale oglądam też seriale z angielskimi napisami www.ororo.tv.

  OdpowiedzUsuń
 32. Panie Łukaszu.
  Moje wypowiedzi na temat nauki j.angielskiego były na tyle oczywiste,że postanowił Pan usunąć je ze swojego bloku.To tylko świadczy o tym,że nie ma pan pojęcia o tym co wypisuje a konfrontacja z kimś znającym temat wywołuje w panu strach i antyspołeczne zachowania.Powinien pan usunąć siebie z tego blogu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Anonimowy - pozostawię to bez komentarza, bo nie dyskutuję z anonimowymi osobami. Na marginesie: Pańskie/Pani komentarze wprowadzały spam na blogu, tym bardziej, że były anonimowe, a atak na mnie był całkowicie bezzasadny. Nie mówiąc już o ich liczbie - wystarczyłby jeden merytoryczny.

   Usuń
 33. Porady bardzo przydatne, punkt czwarty "Otaczaj się językiem angielskim! " stosuje w praktyce. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja co jakiś czas kupuje na allegro i kioskach jakieś angielskie gazetki, żeby sobie poczytać ;) a że w większości są i tak ciekawe to nie ma problemu z chęciami

   Usuń
 34. Każdy zna siebie, wie co go interesuje. Jeśli są to filmy, to powinien wykorzystać je do nauki języka, jeśli interesuje się muzyką lub lubi sobie śpiewać to koniecznie powinien sięgnąć po opisaną powyżej metodę. Ja już od dawna wykorzystuję piosenki do nauki angielskiego. Dziękuję za link do strony z nagraniami Opowieści z Narnii.

  OdpowiedzUsuń
 35. Właśnie czegoś takiego szukałam! Naukę piosenek stosuję już od jakiegoś czasu, ale z pozostałych rad na pewno skorzystam. Chciała tylko dopytac o http://lang-8.com/. Czy mogę się tam uczyc kilku języków czy tylko jednego? Czy na starcie lub w przyszłosci będę musiała coś płacic? Czy korzystanie z tej strony jezt całkiem bezpieczne?

  OdpowiedzUsuń
 36. Artykuł przeczytałem i się zmotywowałem :) na drugim komputerze już windowsa eng instaluje :D dzięki za fajny tekst i rady :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Przeczytałam sporo artykułów na temat "jak szybko nauczyć się angielskiego" i jak na razie ten jest najlepszy. Gratuluję!
  Przydał się też bardzo komentarz jednego z internautów o kursach w BBC - weszłam tam na stronę i pobrałam wszystkie, super sprawa.
  Pozdrawiam.
  Marta :-)

  OdpowiedzUsuń
 38. Jednym z moich ulubionych zespołów również jest U2. Często słucham go w aucie - będąc zmotywowanym. Dziękuje za artykuł.

  OdpowiedzUsuń

PAMIĘTAJ! Komentarze wulgarne, reklamowe i niezwiązane z tematem wpisu będą usuwane! Podpisuj się przynajmniej imieniem lub pseudonimem, jeżeli chcesz uzyskać odpowiedź!