7 października 2012


czyszczenie komputera, usuwanie wirusów, przyspieszanie komputera
W tym wpisie nie chodzi bynajmniej o to, jak fizycznie wyczyścić komputer z kurzu. W tym artykule chcę opisać w jaki sposób wyczyścić komputer ze zbędnych plików, które zaśmiecają tylko dysk twardy i powodują wolne działanie naszego sprzętu. Opisze tutaj mój własny sposób, który stosuję mniej więcej co 4 tygodnie. Już za chwilę dowiesz się jak wyczyścić dysk komputera, jak usunąć pliki cookies z przeglądarki itp. elementy, by przyspieszyć pracę swojego peceta czy laptopa, obciążonego niepotrzebnymi rzeczami. Oto kroki, które musisz podjąć.

1. Pobierz Malwarebytes Anti-Malware

Program ten to skuteczny skaner wykrywający i usuwający różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie w tym wirusy, robaki, trojany, rootkity, dialery i inne oprogramowanie szpiegujące. Po pobraniu uruchom ten program i zaktualizuj bazę danych wirusów do najnowszej wersji (wszystko w podstawowej wersji jest za darmo – nie będziesz ponosił żadnych kosztów).

Później użyj opcji szybkie skanowanie lub pełne skanowanie. Szybkie skanowania jest oczywiście szybsze od pełnego, ale mniej dokładne. Jeżeli nie masz czasu na to by długo czekać (czasami naprawdę długo) to lepiej od razu uruchom szybkie skanowanie. Jednak pełne jest zdecydowanie lepsze, gdyż przeszuka najciemniejsze zakamarki dysku, więc polecam Ci je od czasu do czasu (np. raz na kwartał). 

2. Pobierz CCleaner

W skrócie CCleaner to bezpłatna aplikacja przeznaczona do optymalizacji i usuwania z systemu zbędnych plików pozostawionych po codziennej pracy z komputerem przez różnego typu aplikacje. Jest to naprawdę dobre urządzenie, bodaj najlepsze. Po uruchomieniu programu zaczynasz sprzątanie. Na początek dajesz analizuj i jeżeli znajdą się jakieś niepotrzebne śmieci (a z pewnością się znajdą i spodziewaj się, że może ich być naprawdę dużo) to włączasz uruchom Cleaner.

Po zakończeniu pracy czynność możesz (powinieneś) powtórzyć tak długo, aż po analizie nie będzie już widział żadnych śmieci na dysku do usunięcia. Po wykonaniu tych czynności zaczynasz sprzątanie rejestrów. Klikasz taki rozpadający się sześcian, który zobaczysz pod symbolem miotły. Tam znajdziesz coś, co po angielsku nazywa się scan for issues, co po polsku będzie znaczyło mniej więcej tyle, co skanuj w poszukiwaniu problemów (nie bój się, ten program ma polską wersję językową, nie musisz znać angielskiego; ja używam CCleanera po angielsku – przeczytaj ten wpis i dowiedz się dlaczego tak robię).

Po przeskanowaniu rejestrów klikasz fix selected issues, co będzie znaczyło tyle co napraw wybrane błędy. Klikasz to i czynność powtarzasz do całkowitego oczyszczenia rejestrów komputera. Pamiętaj aby przed każdym użyciem tego programu zaktualizować go do najnowszej wersji. 

3. Folder Temp

Trzeba go wyczyścić. Wchodzisz na dysk C (tak jest w moim przypadku, bo tutaj jest zainstalowany Windows), później w folder o nazwie Windows, następnie szukasz folderu o nazwie Temp. Otwierasz go i usuwasz całą jego zawartość (ale nie sam folder!). Być może będzie on już pusty jeżeli uporał się z nim CCleaner. Jeżeli nie, to czyścisz go do zera. Jeżeli nie da się usunąć wszystkich plików to uruchom ponownie komputer i powtórz czynność. 


Ja używam defragmentatora dysków C i D. Jest on w każdym systemie Windows. Ja używam go na Windows 7. W moim przypadku korzystanie z niego wygląda w następujący sposób. Klikam prawym przyciskiem myszy na dysk C i wybieram właściwości. Później zakładka narzędzia i defragmentuj. Po kliknięciu tego daję analizuj i jeżeli podana liczba jest większa niż 10%, defragmentuję dysk (jest to zgodne z zaleceniami Microsoftu). To samo robię z dyskiem D.

5. Sprawdzanie błędów

Na koniec używam narzędzia Windows o nazwie Sprawdzanie błędów. Włączasz go tak samo jak Defragmentator, czyli prawym przyciskiem myszy w dysk, później właściwości, potem zakładka narzędzia i klikasz sprawdź. Potem pojawią Ci się dwie opcje sprawdzania dysku, takie jak: automatycznie napraw błędy systemu plików oraz skanuj dysk i próbuj odzyskać uszkodzone sektory. Klikasz obydwie i dajesz rozpocznij.

Sprawdzanie dysku nie zacznie się od razu. Komputer pokaż Ci komunikat, że nie ma dostępu obecnie do wszystkich plików, gdyż dostęp do nich jest możliwy tylko podczas uruchamiania się komputera i poprosi Cię o zaplanowanie skanowania na czas uruchamiania się komputera. Dajesz to i uruchamiasz ponownie komputer, a on w tym czasie zaczyna sobie skanować. To może potrwać bardzo długo (w zależności np. od rozmiary dysku), więc nie bądź niecierpliwy. To samo robisz z innymi dyskami. 

Po zakończeniu tych działań zaplanuj kolejne sprzątanie systemu np. za 4 tygodnie i zapisz to sobie w kalendarzu, jako przypomnienie na komórce, w Google Calendar, czy pamiętaj o tym jakiś inny sposób. Warto takie rzeczy robić regularnie, by nie zamówić sobie na własne życzenie problemów z komputerem. 

Poza tym wszystkim co opisane jest powyżej pamiętaj o tym, że musisz mieć koniecznie na komputerze zainstalowanego antywirusa, chociażby darmowego (jednak większość płatnych jest lepsza), by w miarę chronić swój komputer. Ogólnie musisz także przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci tj. nie wchodzić na podejrzane strony, nie klikać w co popadnie na Facebooku (kliknij tutaj by rozwiązać problem niechcianych linków na Fejsie), nie podawać wszędzie swoich prawdziwych danych jeżeli nie jest to konieczne itp. rzeczy.

A Ty w jaki sposób dbasz o sprawne działanie swojego komputera i bezpieczeństwo w sieci? Jak oceniasz moją procedurę czyszczenia komputera? Podziel się opinią w komentarzu!
autor zdjęcia:   CollegeDegrees360

16 PRZEŚLIJ KOMENTARZ:

 1. Dobry artykuł; pozbyłem się w końcu pare giga śmieci z dysku, przedtem nie mogłem jakoś znaleźć matywacji

  pzdr

  OdpowiedzUsuń
 2. Czyszczenie błędnych ścieżek, aplikacji systemu, rejestru lepiej niż ccleaner, RAMu, - to wszystko zawdzięczam leciutkiemu JetClean.
  libros :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem jednak CCleaner jest lepszy

   Usuń
  2. Nie lepszy, tylko najlepszy. Stosuję tego typu programy od wielu lat (ok. 15 lat), i testowałem naprawdę wiele. CCleaner bije wszystkie na głowę. Jest po prostu najlepszy.

   Usuń
  3. Potwierdzam, CCleaner najlepszy

   Usuń
 3. polecam, bo lubię takie użyteczne artykuły na blogach, a nie śmietnik z onetu czy interii

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że CCcleaner sprawdza się przy takim porządkowaniu dysku, ale jak mamy na komputerze ważne pliki, czy dane osobiste i chcemy je usunąć to lepiej użyć specjalistycznego programu do kasowania plików. Wtedy mamy pewność, że zostały one usunięte z pamięci komputera na stałe i nikt nie będzie miał do nich dostępu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na szczęście mój chłopak zajmuje się tymi sprawami z komputerem ;) Ale wpis ciekawy ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo fajne rozwiązania, dziękuje, mój system działa dużo lepiej

  OdpowiedzUsuń
 7. A co na urządzenia mobilne z androidem?

  OdpowiedzUsuń
 8. CCleaner (Crap Cleaner) to bezpłatna aplikacja przeznaczona do optymalizacji i usuwania z systemu zbędnych plików pozostawionych po codziennej pracy z komputerem przez różnego typu aplikacje. Dzięki tym funkcjom program postrzegany jest jako jedno z najlepszych narzędzi do ochrony prywatności.

  http://www.dobreprogramy.pl/CCleaner,Program,Windows,13061.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawy artykul. Barfzo mi pomogl, wielkie dzieki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zeskanowałem komputer tym pierwszym programem i co paradoksalne, w podejrzanych plikach podał swoją własną instalkę ;d

  OdpowiedzUsuń
 11. Problem pojawił się już przy pobieraniu pierwszego programu. Na pasku pobierania pojawia mi się komunikat 'Niepowodzenie-Błąd pobierania' Mogę coś z tym zrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi pobiera normalnie. Proszę spróbować jeszcze raz. Być może to też wina komputera.

   Usuń

PAMIĘTAJ! Komentarze wulgarne, reklamowe i niezwiązane z tematem wpisu będą usuwane! Podpisuj się przynajmniej imieniem lub pseudonimem, jeżeli chcesz uzyskać odpowiedź!