18 lipca 2013

dziewczyna, kobieta, łąka, kwiat, pole, zboże, nastolatka

Nauka języka angielskiego jest bardzo ważna, ponieważ stwarza Ci wiele możliwości, zarówno tych osobistych jak i tych zawodowych. Znajomość języka angielskiego poszerza Twoją wiedzę o otaczającym Cię świecie i kulturze oraz zwiększa Twoje potencjalne szanse na znalezienie dobrej pracy czy też pozwala prowadzić lifestyle o jakim zawsze marzyłeś.

Nauka angielskiego dostarcza Ci wielu informacji na temat polityki, biznesu oraz nowych trendów w globalnej społeczności. Oto lista rzeczy dla których moim zdaniem warto się uczyć tego języka.

1. Osobista satysfakcja

Nauka języka angielskiego jest interesującym wyzwaniem. Wyzwaniem tym jest nauka myślenia w nowy, całkowicie inny sposób. Poznawanie wartości i sposobu życia innych ludzi jest jedną z największych korzyści jakie możesz osiągnąć z nauki angielskiego.

Co więcej nauka angielskiego pozwala Ci rozwijać ogólne umiejętności językowe, możesz spotkać wielu nowych ludzi, którzy pokazują Ci odmienną kuchnię, filmy czy też sposób spędzania wolnego czasu. 

2. Wiedza

Nauka czytania w języku angielskim otwiera drzwi do olbrzymich zasobów różnorakiej wiedzy, której prawdopodobnie nie znajdziesz w swoim ojczystym języku. Dodatkowo książki, gazety i fachowe artykuły drukowane są głównie w języku angielskim. Ponad 80% stron internetowych jest prowadzonych w języku angielskim.

Czytanie różnorodnych zasobów wiedzy dostarcza Ci szerszy zakres tematów, które poznajesz oraz zyskujesz głębsze ich zrozumienie. Gdy masz dostęp do wielu dodatkowych źródeł, to zyskujesz więcej niż inni – którzy korzystają z ograniczonych zasobów w języku polskim (z których część to przeróbki i kopie rozwiązań najczęściej amerykańskich). 

3. Podróże

Język angielski jest językiem oficjalnym w ponad 50 krajach na świecie, a dodatkowo w wielu krajach możesz się nim bez problemu porozumieć, w szczególności w rozwiniętych krajach Zachodu oraz w byłych koloniach angielskich. Szacuje się, że blisko 1/3 światowej populacji mówi lub zna w stopniu komunikatywnym język angielski. Dodatkowo angielski jest także językiem dyplomacji międzynarodowej.

Można nawet powiedzieć, że gdy Ty się uczysz języka angielskiego, to tak jakby cały świat stawał się dla Ciebie otwarty. Nieważne czy Ty chcesz podróżować dla przyjemności czy w celach biznesowych – ze znajomością angielskiego, każda podróż będzie łatwiejsza. Samo podróżowanie daje Ci możliwość bycia w centrum międzynarodowych spraw, a jeżeli dorzucisz do tego perfekcyjne opanowanie angielskiego, to będzie to czysta przyjemność.  

4. Biznes

Język angielski nie jest tylko językiem dyplomacji. Jest także językiem międzynarodowego biznesu. Zdolność posługiwania się angielskim otwiera tamę możliwości w tym świecie.. Przedsiębiorstwa szukają pracowników z porządną znajomością języka angielskiego, by zakładać swoje filie zagranicą (tzw. subsidiaries), komunikować się z konkurencją i iść ramię w ramię z najnowszymi branżowymi trendami.

Osoby ze znajomością angielskiego to także zazwyczaj tłumacze, negocjatorzy, osoby zajmujące się łącznością, konsultanci oraz inni podobni współpracownicy, którzy pozostają w kontakcie z głównym oddziałem firmy. 

5. Szersze horyzonty myślowe

Nauka angielskiego pomaga w ujrzeniu i zrozumieniu różnic kulturowych. Jeżeli poszerzasz swoje zrozumienie różnorodności świata, to stajesz się bardziej tolerancyjny dla innych. To zwiększa Twoje umiejętności negocjacyjne i te związane z umiejętnością szybkiego rozwiązywanie problemów, co przydaje się w życiu osobistym i zawodowym.

W globalnej gospodarce, posiadanie poczucia różnorodności jest konieczne dla sukcesu przedsiębiorstw, niezależnie od tego czy jesteś menedżerem w Polsce czy zagranicą.  

Powyższa lista to moim zdaniem najważniejsze benefity nauki języka angielskiego. Oczywiście lista mogłaby być dłuższa, ale tak naprawdę byłoby to tylko rozwinięcie poszczególnych punktów.

Co Twoim zdaniem należy dodać do tej listy? Dlaczego Ty się uczysz/uczyłeś/lub chcesz się nauczyć języka angielskiego? Napisz w komentarzu!  Autor zdjęcia: HypnoticPoison93, flickr.com

5 PRZEŚLIJ KOMENTARZ:

 1. Myślę, że warto, oprócz angielskiego (który jest obowiązkowy) uczyć się także innych języków np. hiszpańskiego, francuskiego lub niemieckiego. Te języki mają przyszłość, przynajmniej jeżeli chodzi o Polskę, gdyż z tymi krajami utrzymujemy kontakty biznesowe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uczyłem się angielskiego bo musiałem, mieszkam przecież za granicą.
  To jest może jeden z niewielu plusów emigracji. W Polsce teraz będą ludzie znali angielski bo jeżdżą po świecie.
  Na kursie języka się nie nauczycie. Po pewnym czasie zapominamy co nauczyliśmy się. Jedyna metoda to używanie języka na codzień.
  Dlatego uważam że nauka dodatkowych języków to strata czasu.
  Uczyłem się kiedyś rosyjskiego i niemieckiego. Oba te języki zapomniałem, a szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja się uczę angielskiego dla pieniędzy tzn. dla chęci zarabiania ich większej ilości. Nie miałem do tej pory zbyt wielu doświadczeń w ich używaniu, ale ostatnio całkiem niedawno udało mi się w Polsce zarobić dodatkowo 5 funtów brytyjskich, dlatego, że potrafiłem trochę pożartować z pewnym Anglikiem. Jak widać nawet w najbardziej idiotycznych sytuacjach da się zarobić, z wykorzystaniem znajomości języka angielskiego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Naprawdę idealnie opisane powody do nauki języka angielskiego. Świetny artykuł!! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja szczerze mówiąc ucze sie dla siebie tylko dlatego zeby nie bylo problemu typu rozmawiają 2 anglicy ja nic nie rozumiem ciesze sie a oni obgadują mnie lub znajomych . to najlepszy powod do nauki nie daj się ośmieszać tylko dlatego ze bariera jezykowa przeszkadza . 15 min dziennie tyle wystarczy zeby komunikatywnie porozumiewac sie w jezyku angielskim . to tyle sorki za bledy

  OdpowiedzUsuń

PAMIĘTAJ! Komentarze wulgarne, reklamowe i niezwiązane z tematem wpisu będą usuwane! Podpisuj się przynajmniej imieniem lub pseudonimem, jeżeli chcesz uzyskać odpowiedź!