22 lipca 2013

dziewczyna, gitara, mikrofon, szczęśliwa, happy, girl, woman, guitar

Zapewne szukałeś często metod, które pomogłyby Ci w nauce języka angielskiego. Moim zdaniem jedną z najlepszych, bo zarazem najbardziej ciekawą jest metoda polegająca na słuchaniu, tłumaczeniu i śpiewaniu piosenek. Szczerze, to właśnie dzięki temu najwięcej się nauczyłem, jeżeli chodzi o moją znajomość języka angielskiego. 

Krótko mówiąc moja metoda polega na tym, że szukam piosenek (np. na YouTube.com) wraz z wyświetlającym się na bieżąco tekstem. Na początku słucham takiej piosenki i oceniam jej trudność. Gdy zaczynałem, to większość piosenek wydawała mi się trudna.

Nie rozumiałem ze słuchu większości tekstu piosenki. Postanowiłem zacząć od prostych utworów, śpiewanych wolno i wyraźnie, najlepiej oczywiście przez rodzimych użytkowników języka angielskiego, czyli native speakerów (Amerykanów, Anglików itd.). Jak to konkretnie wygląda?

Na początku słucham piosenki i jednocześnie obserwuję wyświetlający się tekst. Tak robię z całą piosenką. Potem powtarzam od początku, tym razem jednak pauzując piosenkę w tych momentach, gdy widzę, że nie rozumiem danego słowa. Zapisuję to słowo w zeszycie.

Po „przerobieniu” całej piosenki, uruchamiam słownik języka angielskiego (np. diki.pl) i sprawdzam znaczenie słów (wymowy nie muszę sprawdzać, bo przecież słyszę ją w piosence). Potem już tylko powtarzanie i śpiewanie. Staram się tak zapamiętać piosenkę, by ją później zaśpiewać bez tekstu i podkładu muzycznego. To naprawdę jest do wykonania. Trzeba tylko zacząć działać.

Przejdźmy jednak do tego, co jest zawarte w temacie, czyli do 10 najlepszych piosenek, które pomogą Ci nauczyć się języka angielskiego. Od razu zaznaczam, że jest to moja subiektywna lista, ale sprawdzona, gdyż sam się z tych piosenek uczyłem. Listę zacznę od tych najprostszych, kończąc na tych trudniejszych, dla trochę bardziej zaawansowanych  (kliknij na tytuł piosenki i przenieś się na YouTube).

1. Josh Groban – You Are Loved (Don’t Give Up)


3. Scott McKenzie – San Francisco

4. Fool’s Garden – Lemon Tree


6. Robbie Williams & Gary Barlow – Shame

7. Oasis – Wonderwall

8. Bruce Springsteen – Streets Of Philadelphia

9. Glasvegas - Geraldine (uwaga - szkocki akcent!)

10. Uriah Heep – Lady In Black (uwaga - stosunkowo dużo książkowych i rzadko używanych słów)

Oczywiście możesz w ten sposób szukać także innych piosenek, tych które lubisz lub te, których zawsze chciałeś się nauczyć lub poznać ich tekst. Po prostu wpisujesz w wyszukiwarkę YouTube.com nazwę wykonawcy, tytuł piosenki i dopisujesz słowo „lyrics”.

Uważam, że każdy powinien przesłuchać i nauczyć się słówek z powyższych piosenek. To naprawdę ułatwia naukę języka angielskiego. Sam stosowałem i bardzo mi to pomogło. Gdybym miał porównać swoją znajomość języka angielskiego przed i po stosowaniu tej metody, to muszę przyznać, że pokonałem dużą odległość i dziś jestem kilka poziomów wyżej.  

Czy uczyłeś się angielskiego poprzez słuchanie piosenek? Jak oceniasz powyższą metodę? Napisz w komentarzu!

Jeżeli chcesz się nauczyć dobrze słówek w języku angielskim to polecam Ci książkę Pawła Sygnowskiego Angielskie Słówka. Jest tam zaprezentowana dość ciekawa metoda nauki, którą myślę, że warto przetestować, jeżeli do tej pory inne metody Cię zawiodły. 

MOJE METODY NAUKI:


Autor zdjęcia: Shandi-lee, flickr.com

11 PRZEŚLIJ KOMENTARZ:

 1. Pamiętam, jak nauczyłem się śpiewać TYLKO JEDNĄ piosenkę po hiszpańsku. Wprawdzie nie pozwoliło mi to opanować języka, bo w końcu poznałem tylko kilka słów, ale słysząc hiszpański tekst, potrafiłem już oddzielać od siebie słowa. Znaczenia nie znałem, ale nie była to już dla mnie bezkształtna masa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja znam trochę więcej hiszpańskiego i powiem, że ten język jest dość łatwy jeśli chodzi o wymowę, w szczególności dla Polaków. Znam też kilka piosenek po hiszpańsku w tym legendarne Cancion del Mariachi

   Usuń
 2. Świetne zestawienie - przyda się do nauki na deszczowe letnie wieczory ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Znam piosenki od 2-8 ; 1, 9, 10 nie znałam, ale też ciekawe - spróbuję je wykorzystać do nauki

  OdpowiedzUsuń
 4. Metoda z piosenkami jest świetna.
  Oto kilka stron, gdzie można ćwiczyć śpiewanie i jednocześnie się uczyć:
  1) http://lyricstraining.com/ - piosenka leci, a my uzupełniamy tekst ze słuchu na jednym z trzech poziomów trudności
  2) http://ising.pl/ - działa na zasadzie karaoke - coś jak Twoja metoda z YouTube, ale nie trzeba szukać już filmiku z tekstem; trzeba się logować
  3) antyteksty.pl - świetny blog z językową analizą piosenek

  Akurat dzisiaj miałam wpis o piosenkach w nauce angielskiego na moim blogu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przypadkiem trafiłam na Twojego bloga...ale się cieszę :) właśnie przesłuchałam kilka razy pierwszą piosenkę :) i myślę sobie "don't give up Monika"... mysle ( i mam nadzieje) ,ze taka metoda pozwoli mi podszkolic angielski.Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz

   zachęcam do regularnego czytania bloga ;)

   Usuń
 6. Ta metoda jest skuteczna, bo uczymy się robiąc to co lubimy. Polecam wybierać piosenki, które się nam podobają, wówczas będzie przyjemniej z nimi "pracować".

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne zestawienie, pozycję 3 sama nucę już od dłuższego czasu :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja sobie nucę piosenkę numer osiem, bez wątpienia jest to bardzo przyjemna nauka języka angielskiego.

  OdpowiedzUsuń

PAMIĘTAJ! Komentarze wulgarne, reklamowe i niezwiązane z tematem wpisu będą usuwane! Podpisuj się przynajmniej imieniem lub pseudonimem, jeżeli chcesz uzyskać odpowiedź!