23 lipca 2013

park, dziecko, kaczki, dyscyplina, wiśnia, kwitnąca, Japonia, jezioro


Na początku stawiasz sobie cel, np. „będę się w tym roku ze zdwojoną siłą uczył języka angielskiego”, „będę planował godziny nauki” lub też „przestanę marnować czas na Facebooku i zabiorę się za naukę angielskiego”. Początkowo może udać Ci się realizacja powyższych założeń. Jednak po pewnym czasie nadchodzi stan zmęczenia, niechęci, przytłoczenia bieżącymi obowiązkami i następnie rezygnacja z dalszego efektywnego działania.

Czasami jest tak, że nawet po początkowym „WOW”, ambitnych planach oraz wizualizacji osiągnięć, nic nie zmierza w kierunki ich realizacji. Przyczyną tego jest częsty brak samodyscypliny, której to brak jest jednym z największych wrogów nauki języka angielskiego. Czym więc jest samodyscyplina, zwana też samozaparciem? 

Można powiedzieć, że jest to zdolność do wykonania danego działania, bez względu na to, jak się emocjonalnie w danym momencie czujemy, jaki jest stan naszej duszy. Zatem jeżeli jesteś zdyscyplinowany, to ani brzydka pogoda, ani zły humor, ani żaden inny negatywny czynnik nie będzie Ci przeszkadzał w podjęciu konstruktywnego działania, a w Twoim przypadku nauki języka angielskiego.

Jeżeli posiadasz żelazną samodyscyplinę w nauce i chcesz naprawdę nauczyć się języka angielskiego, realizujesz ten cel od jakiegoś już czasu, to pewnego dnia, widząc z oknem brzydką pogodę lub oddziaływające na Ciebie inne zjawisko, nie zarzucasz nauki, mówiąc „nie chce mi się, bo jest brzydka pogoda”, tylko bierzesz odpowiednie materiały do nauki i po prostu podejmujesz działanie, czyli zaczynasz się uczyć.

Niektóre osoby mogą mieć problem z samodyscypliną. W tym wpisie chcę Ci pokazać, że istnieje kilka sposobów na to, by odnaleźć w sobie trwałą motywację do działania, a w konsekwencji do samodyscypliny.  

Motywowanie się

W widocznym miejscu, np. jako tapetę na komputerze czy telefonie lub na ścianie w pokoju w którym się uczysz, ustaw wyraźnie napisany swój cel. Tak aby�� codziennie rano budząc się spoglądał na niego.

By on motywował Cię i pobudzał do regularnego działania, bez względu na głupie wymówki. Stwórz sobie cel, np. „Powtórzę każdego dnia rano słówka”. Po przebudzeniu nie będziesz miał innego wyjścia, jak to uczynić. Po pewnym czasie stanie się to Twoim nawykiem i nie będziesz musiał już stosować żadnych motywacyjnych wspomagaczy.

Wizualizowanie

Wizualizacja celu jest niesamowicie ważna. Polega to na tym, że w swojej głowie (umyśle) tworzysz obraz tego, jak będzie wyglądało Twoje życie, po udanej realizacji celu. Po tym, jak zobaczysz na własne oczy gotowy efekt Twoich działań.

Pozytywny efekt naszych działań musi mieć zaplanowaną nagrodę, którą także obejmujemy naszym wizualizowaniem celu. Jeżeli Twoim celem jest nauczenie się języka angielskiego w stopniu komunikatywnym, to wyobraź siebie jako osobę, która potrafi w taki sposób rozmawiać po angielsku i wykorzystuje jego znajomość zarówno w pracy jak i w kontaktach zawodowych.

Stwórz w swojej głowie obraz tego, jak będą odbierać Cię inni. Wyobraź sobie podziw Twoich znajomych i rodziny, która będzie Ci wręcz zazdrościć tego, że potrafisz biegle posługiwać się angielskim. Ważne jest, by wybrać sobie wizję, która będzie mocno motywowała i którą łatwo będzie przywoływać w myślach.  

Znajdź partnera do nauki

Zauważyłem, że o wiele łatwiej jest realizować cel językowy, jeżeli znajdziesz drugą osobę, która realizuje podobny cel. Będziecie się mogli nawzajem motywować, wymieniać doświadczeniami i poczujecie wspólnotę zainteresowań. Partner do nauki języka jest niezwykle pomocny.

Dzięki niemu będziesz mógł próbować rozmów w języku angielskim, będziecie nawzajem korygować swoje błędy i przede wszystkim będzie w Waszej relacji zawsze ta druga strona, której chcąc nie chcąc nie możesz zawieść. Jeżeli Ty w danym dniu nie będziesz miał szczególnej ochoty na naukę, to ta druga osoba może ciągnąć Cię w działaniu do przodu, tak by był widoczny progres. Możecie także wspólnie... śpiewać po angielsku!

Chyba nie chcesz przed nią pokazać, że jesteś słaby i łatwo się poddajesz? Taka kooperacja może dawać bardzo dobry efekt i pomoże osiągnąć Ci Twój cel, jakim jest nauka angielskiego.  

A Ty jakie masz metody na samodyscyplinę? Czy potrafisz zrealizować cele, które przed sobą stawiasz? Napisz o tym w komentarzu!    


Autor zdjęcia: Barry Yanowitz, flickr.com

6 PRZEŚLIJ KOMENTARZ:

 1. ja mam problemy z samodyscypliną, jedynie nie mam z nauką poprzez oglądanie kreskówek, bo to mnie jeszcze potrafi wciągnąć (pisałam o tym w innym poście).

  OdpowiedzUsuń
 2. zawsze można jeszcze zapisać się na kurs

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale wtedy trzeba już niestety płacić ;)

   Usuń
 3. Samodyscyplina pomaga nie tylko w nauce języków obcych ale także w każdej dziedzinie naszego życia. Wiem, że jest to trudne ale warto próbować aby osiągnąć więcej niż inni.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie bardzo pomocna okazała się wizualizacja, w każdej dziedzinie życia nie tylko w nauce języka angielskiego.

  OdpowiedzUsuń

PAMIĘTAJ! Komentarze wulgarne, reklamowe i niezwiązane z tematem wpisu będą usuwane! Podpisuj się przynajmniej imieniem lub pseudonimem, jeżeli chcesz uzyskać odpowiedź!