SZUKAJ

Ładowanie...

29.08.2013

10 mitów na temat nauki języka angielskiego

dziewczyna, kobieta, woda, syrena, włosy, mokre

Zapewne słyszałeś wiele historii i opinii na temat nauki języka angielskiego. W powszechnym obiegu funkcjonuje wiele mitów na temat, ogólnie rzecz biorąc, nauki języków obcych. Ja także musiałem się w pewnym czasie z nimi zmierzyć. Odkryłem, że większość z nich to czyste kłamstwa lub niedopowiedzenia.

Wokół nauki angielskiego narosło ich zdecydowanie za dużo. Czas uświadomić sobie, jak są nieracjonalne, bo to one prawdopodobnie powstrzymują Cię przed nauką języka angielskiego. Oto ich lista: 

MIT nr 1 – „Trzeba mieć dobrego płatnego nauczyciela, by w ogóle się czegokolwiek nauczyć.” 

Ja jestem przykładem tego, że NIE trzeba mieć takiego nauczyciela. Oczywiście są ludzie, którzy nie ruszą się z miejsca, dopóki ktoś ich nie poprowadzi za rękę. Ale czy Ty na pewno tego potrzebujesz? Ja nie potrzebowałem. Zastanów się ile zaoszczędzisz, jeżeli nie wybierzesz płatnego nauczyciela. A już na pewno Ci powiem, że nie potrzebujesz go, by ruszyć z nauką do przodu. 

Płatny nauczyciel to tylko taka wymówka. Chodzę na angielski, mam swojego tutora, więc na pewno teraz nauczę się angielskiego. Może się uda, a może nie – w każdym przypadku wydasz sporą sumę pieniędzy. 

MIT nr 2 – „Trzeba kupić odpowiedni zestaw słowników, podręczników, rozmówek, ćwiczeń z gramatyki, audiobooków itp. by się w ogóle czegokolwiek nauczyć.” 

Nie musisz tego robić. W Internecie (i nie tylko w nim), jak się za niedługo już przekonasz (jeżeli podejmiesz samodzielną naukę moimi sposobami), znajdziesz masę w pełni darmowych, nowoczesnych i multimedialnych materiałów. Trzeba tyko wiedzieć jak i gdzie szukać, a ten blog pomoże Ci odpowiedzieć na to pytanie. 

MIT nr 3 – „Trzeba koniecznie chodzić do renomowanej szkoły językowej, by nauka przynosiła dobre rezultaty.” 

Można, ale nie jest to konieczne. Cenione szkoły językowe zazwyczaj wykorzystują także, w swoich programach nauczania z kursantami native speakerów, którzy od czasu do czasu odwiedzają grupę, by sobie porozmawiać i tym samym ćwicząc wymowę. Oczywiście jest to dobre, ale nic nie jest za darmo. 

Im więcej innowacji i ciekawych form prowadzenia zajęć ma szkoła, tym więcej pieniędzy będzie wymagała od swoich kursantów. Jeżeli masz odpowiednią ilość środków finansowych, na tego typu naukę to z niej skorzystaj, choć nie gwarantuję Ci, że nauczysz się perfekcyjnie angielskiego. Ja nie miałem takich możliwości, więc szukałem alternatywnych metod nauki. 

MIT nr 4 – „Trzeba bardzo dobrze znać gramatykę.” 

To chyba jeden z największych mitów na temat nauki angielskiego. Wcale nie musisz znać dobrze gramatyki. Popatrz na małe dzieci, które dopiero co uczą się danego języka – czy one robią jakieś zadania z gramatyki? Nie! Czy ktoś ich tego specjalnie uczy? Nie! A przynajmniej nie na etapie, gdy nie chodzą jeszcze do szkoły. Dzieci uczą się same, podsłuchują rodziców. 

Zapamiętują pewne konstrukcje gramatyczne, zupełnie nieświadomie. Nie zrozum mnie źle – podstawy gramatyki musisz znać, ale nie rób z tego wielkiego problemu. Nie stawiaj gramatyki, np. przed znajomością słówek. Jeżeli chciałbyś się skupić tylko i wyłącznie na pisaniu tekstów, wówczas gramatyka jest bardzo ważna, ale nie tym chcesz się na razie zajmować. 

Pomyśl także o tym, że sam używając polskiego wielokrotnie, zdarza Ci się popełniać błędy gramatyczne. Tak samo robią native speakerzy języka angielskiego. Nie bój się popełniać błędów gramatycznych! 

MIT nr 5 – „Trzeba wydać dużo pieniędzy na materiały szkoleniowe, na kursy, podręczniki itp. bo nie ma nic za darmo i jedynie poniesienie dużych nakładów finansowych daje efekty.” 

Niektórym to pomaga. To tzw. efekt poniesionych kosztów. Jeżeli na coś wydałeś pieniądze, to prawdopodobnie zaczniesz tego używać, by się nie zmarnowało. Dla wielu osób wydanie dużej sumy pieniędzy na naukę języka obcego, to jedyna droga, by się czegokolwiek nauczyć. Wtedy czują silną motywację. Ja nie miałem takiego problemu

Potrafię korzystać z darmowych materiałów i praktycznie nie potrzebuję już ich płatnych (mogę mieć coś płatnego, ale musi to być coś wartościowego). Większość rzeczy, których używam do nauki języka, jest w pełni darmowa. Mam motywację (o której już pisałem), a dodatkowo wprowadziłem sobie także dyscyplinę nauki. To mi wystarcza. Nie potrzebuję kursu za kilka tysięcy złotych. 

MIT nr 6 – „Oglądanie filmów w języku angielskim z napisami po polsku nauczy cię angielskiego.” 

Nauczyło Cię to angielskiego? Mnie nie i nie znam też nikogo, kto nauczył się w ten sposób angielskiego. Ci, którzy tak robią, nadal oglądają filmy w języku angielskim z napisami po polsku. Nic się nie nauczyli. O wiele lepszym rozwiązaniem, jest chociażby oglądanie filmów w języku angielskim z angielskimi napisami. 

Niestety w tym przypadku musisz już nieco znać słownictwo, by nie zatrzymywać co chwilę filmu i nie zaglądać do słownika, by sprawdzić, co dane słowo znaczy. Tutaj możesz świetnie poćwiczyć wymowę i osłuchać się z językiem. Masz przed sobą tekst i jednocześnie aktor wypowiada dane słowo w języku angielskim. To jest zdecydowanie lepsza forma nauki niż czytanie polskich napisów.

MIT nr 7 – „Państwowa szkoła nauczy Cię angielskiego.” 

Mnie nie nauczyła. Innych w 99% też nie. Miałem, jeszcze w czasach liceum, kolegów i koleżanki, którzy potrafili bardzo dobrze mówić po angielsku. Jednak ich rodzice opłacali im także zajęcia pozalekcyjne, w tym rozmowy z native speakerami. Poza tym wykazywali oni duże zainteresowanie językiem angielskim. Ja nie mogłem korzystać z drogich kursów, szukałem alternatyw. 

MIT nr 8 – „Istnieją ludzie, którzy nie mogą się nigdy dobrze nauczyć języka angielskiego (i jakiegokolwiek języka obcego).” 

Mit ten jest całkiem zabawny. Skoro nauczyłeś się języka polskiego i w nim mówisz, piszesz i czytasz, to dlaczego nie miałbyś się nauczyć języka angielskiego? Każdego języka można się nauczyć i każdy może to zrobić. Oczywiście jeżeli z jakiś względów zdrowotnych nie potrafisz mówić, to nie nauczysz się niestety żadnego języka (przynajmniej jeżeli chodzi o mówienie), ale większość osób jest w pełni zdrowa i szuka tylko wymówek, by nie uczyć się, bo boją się podjąć takiego wyzwania. 

MIT nr 9 – „Tylko młodzi mogą się nauczyć języka angielskiego. Ja jestem za stary.” 

Powiem wprost – tak – młodym ŁATWIEJ jest nauczyć się języka angielskiego, ale to nie oznacza, że jeśli Ty masz już trochę lat, to nie możesz się w ogóle nauczyć angielskiego. W miejscowości w której mieszkam organizowane są kursy języka angielskiego dla dorosłych, które cieszą się dużym powodzeniem. Nauka z wiekiem przychodzi wolniej, ale nie jest niemożliwa. Każdy może spróbować. 

Może chciałeś zawsze podróżować, ale jakoś tak w Twoim życiu wyszło, że nie mogłeś. Dziś po wielu latach, gdy w końcu możesz się „ruszyć” z domu, uświadamiasz sobie, że nie znasz języka angielskiego. Nie będziesz mógł przez to porozumieć się za granicą, w konsekwencji nawet i podróżować. A może byś tak spróbował to zmienić? Zamiast narzekać, spróbuj zastosować porady zwarte w tym blogu. Gwarantuję Ci, że z pewnością skorzystasz na tym, znajdując coś odpowiedniego dla siebie. 

MIT nr 10 – „Przebywając ciągle w otoczeniu języka angielskiego (np. będąc w Wielkiej Brytanii) AUTOMATYCZNIE nauczysz się języka obcego.” 

Nie nauczysz się tego automatycznie. W USA żyją ludzie, którzy choć są tam nawet po kilkadziesiąt lat, nie potrafią mówić po angielsku, bo zawsze było im to niepotrzebne (np. społeczności latynoskie, mówiące po hiszpańsku). To, że Ty będzie oglądał codziennie kilka filmów w języku angielskim bez napisów lub lektora nie sprawią, że tak nasiąkniesz angielskim, że za rok będziesz mógł spokojnie prowadzić rozmowy. To tak nie działa. 

Nie znam ani jednej osoby, która, by coś takiego robiła. Może uda Ci się zrozumieć KILKA słówek i tyle. Nic więcej nie będziesz umiał. Automatycznie niczego się nie nauczysz. Wszystko wymaga pewnej pracy. Tyle na temat mitów w nauce języka angielskiego. Myślę, że ten artykuł  dał Ci sporo do myślenia. Co Ty byś dopisał do tej listy? 


Autor zdjęcia: Tylor Dawn Fortune, flickr.com

4 komentarze:

 1. Mam wrażenie, że już taki artykuł był ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest fragment mojego ebooka, który kiedyś udostępniałem za darmo na blogu. Obecnie ebook nie jest już dostępny, ale ja postanowiłem, że zawartą w nim wiedzę opiszę na blogu. Być może czytałaś mojego ebooka (lub fragment) i dlatego wydaje Ci się, że już był taki artykuł.

   Usuń
 2. A ja uważam, że mit nr 8 nie do końca jest mitem.... mi nauczyciel już w liceum powtarzał, że mam typowy akcent niemiecki i za cholerę nie nauczę się angielskiego i miał rację....

  OdpowiedzUsuń
 3. Całkowicie zgadzam się co do mitu nr.9. Przykładem jest moja mama, która już na emeryturze opanowała angielski.Motywacją były podróże.

  OdpowiedzUsuń

PAMIĘTAJ! Komentarze wulgarne, reklamowe i niezwiązane z tematem wpisu będą usuwane! Podpisuj się przynajmniej imieniem lub pseudonimem, jeżeli chcesz uzyskać odpowiedź!