10 września 2013

dziewczyna, writing, reading, pisze, czyta, książka, ruda, kobieta


Ważne w nauce angielskiego jest także pisanie. Ja polecam pisanie krótkich tekstów (w trakcie nauki oczywiście) z takich samych powodów, dla których polecam (przynajmniej na początek) czytanie krótkich tekstów po angielsku. Chodzi o to, by nie było nudno i monotonnie. Teraz przedstawię Ci dwa, najlepsze moim zdaniem, sposoby na naukę pisania dzięki wykorzystaniu Internetu. Sposoby, które opiszę są oczywiście w pełni darmowe i każdy może je wykorzystać. Zatem zaczynamy! 

PISANIE NA PORTALU LANG-8 

Dzięki pisaniu nauczysz się wielu nowych słówek i zwrotów. Nie będziesz już miał problemów ze skleceniem zdania czy napisaniem innej potrzebnej Ci w danym momencie rzeczy. Pisać możesz o czym tylko chcesz - po prostu o tym, co Cię w danym momencie interesuje. Nuda i monotonia jest jednym z największych wrogów nauki języków obcych (dlatego te tradycyjne metody bywają tak zawodne). 

Powiesz zapewne, że pisanie jest bardzo przydatne w nauce angielskiego i z pewnością potrzebny jest płatny nauczyciel, który sprawdziłby poprawność Twoich tekstów. Dzięki potędze Internetu zyskujesz wiele możliwości nauki, w tym możliwości poprawiania tekstów w języku angielskim, całkowicie za darmo. Istnieje portal lang-8.com, który oferuje możliwość nauki języka angielskiego. Na portalu tym inni native speakerzy za darmo poprawią Twój tekst umieszczony w języku angielskim (lub jakimkolwiek innym, którego się uczysz). 

Rejestrujesz się za darmo na stronie, publikujesz krótki tekst (długich nie będzie się chciało nikomu poprawiać) i czekasz aż jakiś native speaker dokona korekcji Twojego tekstu. Zazwyczaj trwa to do kilku godzin lub nawet minut. Jednakże zdarzają się wyjątki i czasami trzeba czekać kilka dni. Ja zawsze robiłem tak – jeżeli po kilku dniach nie było żadnej korekty – umieszczałem ponownie ten sam tekst i tak samo robiłem, aż do skutku (aż ktoś poprawił mój tekst). 

Ty, jako native speaker języka polskiego, też możesz uczestniczyć w korekcji tekstów. Na świecie istnieją ludzie (choć pewnie niektórym trudno to sobie wyobrazić), którzy uczą się języka polskiego, a Twoja pomoc przy poprawie tekstów będzie dla nich nieoceniona. Poniżej pokazuję Ci screeny trzech moich tekstów napisanych na portalu lang-8.com. 

lang-8, tekst, correction

lang-8, tekst, correction

lang-8, tekst, correctionPISANIE KOMENTARZY NA FORACH, BLOGACH, YOUTUBE ORAZ FACEBOOKU 

Jeżeli chcesz ruszyć od razu w „realny” język angielski, to powinieneś zacząć pisać komentarze na anglojęzycznych forach, blogach czy też serwisach społecznościowych. Tutaj możesz prowadzić prawdziwe debaty i owocną wymianę poglądów z ludźmi z całego świata (najczęściej z native speakerami). Zarejestruj się na jakimś anglojęzycznym forum i prowadź dyskusje, np. na forum politycznym politicsforum.org (politicsforum.co.uk – odmiana brytyjska) lub jakimkolwiek innym forum. Będziesz miał do czynienia z ludźmi, których zamiarem nie jest poprawianie Twojego angielskiego, ale dyskusja z Tobą. Twoje ewentualne błędy będą świadczyły o Tobie. 

Oczywiście, czasami nikt nie zwróci na nie uwagi, gdyż sami native speakerzy często popełniają błędy. Zdarza się jednak, że znajdą się tacy mistrzowie mowy angielskiej, którzy będą się Ciebie pytać o co Ci chodziło lub będą wprost poprawić Twoje słowa. Ty nie musisz się tym przejmować, bo to dla Ciebie same korzyści. Ktoś się wkurza, nie wytrzymuje i Cię poprawia, a Ty całkowicie za darmo wykorzystujesz takiego gagatka, który nieświadomie robi Ci przysługę i pokazuje prawidłową formę pisowni danego wyrażenia lub zdania. 

W taki sam sposób działasz na blogach, pisząc komentarze. Pisz cokolwiek – chwal, krytykuj, zadawaj pytania – jeżeli dany bloger Ci odpowie, to znaczy, że Cię zrozumiał i z Twoim angielskim nie jest aż tak źle, jak myślisz. Dodatkowo masz świadomość, że osoba, która Cię poprawiła to native speaker, który nie zna polskiego i Twojego sposobu myślenia. 

Podobnie robisz na Facebooku lub na YouTube. Piszesz komentarze pod nowymi wpisami na tablicy, pod popularnymi filmami, zadajesz pytania, wywołujesz kontrowersje itp. Oto kilka screenów z mojej działalności na YouTube. Tak to właśnie ma wyglądać! Zauważ, że moje komentarze były kiedyś najwyżej punktowanymi wpisami! (Ukryłem moją prywatną nazwę użytkownika, by nie dostawać setek zaproszeń do znajomych na YouTube; zauważ także, że używałem w dwóch przykładach YouTube w języku hiszpańskim, gdyż uczę się hobbystycznie tego języka).

youtube comment, marina and the diamonds

youtube comment, natalia szroeder, jane

youtube comment, lana del rey, blue jeans

Inne metody:

Autor zdjęcia: Marina Dafur, flickr.com

1 PRZEŚLIJ KOMENTARZ:

  1. Dzięki za przydatne linki! :) Ucząc się w domu, najtrudniej zmusić się do pisania, skoro nie ma tego jak sprawdzić :)

    OdpowiedzUsuń

PAMIĘTAJ! Komentarze wulgarne, reklamowe i niezwiązane z tematem wpisu będą usuwane! Podpisuj się przynajmniej imieniem lub pseudonimem, jeżeli chcesz uzyskać odpowiedź!