3 października 2013

voa news, logo, sign, name tag, symbol

Kolejnym znakomitym portalem jest portal VOA News. Można się na nim w bardzo interesujący sposób uczyć języka angielskiego, słuchać wymowy i robić wiele interaktywnych ćwiczeń. Wszystko jest prowadzone w amerykańskiej odmianie języka angielskiego. Dodatkowo VOA News posiada także swój kanał na YouTube, na którym są publikowane różne nagrania wideo przeznaczone dla uczących się języka. 

VOA News jest oficjalnym nadawcą publicznym należącym do federalnego rządu Stanów Zjednoczonych. Dlaczego VOA jest takie dobre? Ano dlatego, że prezentuje czytelnikom masę użytecznych materiałów na takie tematy, które zainteresują każdego. Zatem mamy podstawowy cel spełniony, jakim jest dostępność wartościowych i interesujących dla uczącego się materiałów. 

Znajdziesz tutaj rzeczy z takich tematów jak m.in.: Rolnictwo, Ekonomia, Edukacja, Zdrowie, Technologia, Bieżące wydarzenia, Rozrywka, Amerykańska historia i kultura, Ludzie i wiele innych interesujących treści. Nie dość, że nauczysz się wielu nowych rzeczy po angielsku, to jeszcze wyniesiesz z tego wiele przydatnej wiedzy. Materiały tekstowe są publikowane wraz z nagraniami audio (tak, to jest naprawdę za darmo!). Dzięki temu możesz odsłuchać cały tekst, pobrać go sobie na dysk i odsłuchać potem, np. w drodze do pracy lub szkoły. 

Możesz słuchać tekstu i jednocześnie śledzić jego zapis literowy. Artykuły są tak pisane, by można było je w miarę przystępnie zrozumieć oraz by były maksymalnie ciekawe dla użytkownika. Oczywiście wszystko możesz odtwarzać wielokrotnie, tak długo jak chcesz. Zachęcam Cię do tego, by po wejściu przez powyższy link na stronę VOA zaznajomić się z jej strukturą, rodzajami tekstów i innymi dostępnymi funkcjonalnościami. To pozwoli Ci na zorientowanie się, gdzie są rozmieszczone poszczególne elementy oraz na przyszłe szybsze użytkowanie portalu. 

Bez wątpienia moimi najlepszymi funkcjonalnościami tego portalu jest możliwość odsłuchania danego pisanego tekstu, dzięki czemu mogę poznać prawidłową wymowę słów oraz poćwiczyć rozumienie native speakera. Drugą ulubioną funkcjonalnością są artykuły wraz z interaktywnymi ćwiczeniami (wszystko jest oczywiście z dołączonym native speakerem czytającym dany artykuł). 

Teksty są przeznaczone zarówno dla początkujących jak i dla zaawansowanych. Wchodzisz na interesujący Cię artykuł i go czytasz, a jeżeli chcesz, możesz go jednocześnie odsłuchiwać. Tak to wygląda w praktyce. 

voa news, learning english, nauka angielskiego, amerykańska historia


Innym sposobem są interaktywne artykuły z ćwiczeniami do wykonania. Na czym to polega? Otrzymujesz doskonały interesujący materiał w formie tekstu wraz z bieżącym czytaniem go przez native speakera. Często obok czytania tekstu w takim artykule pojawiają się inne materiały, np. muzyczne lub wypowiedzi innych osób. Po odsłuchaniu (odczytaniu) całego materiału możesz wykonać następujące aktywności: 
 • słownictwo,
 • zrozumienie tekstu,
 • słuchanie. 

Wśród tych materiałów znajdziesz wiele przydatnych interaktywnych ćwiczeń pomagających w nauce języka. Pamiętaj, że wszystkie materiały są, jak już pisałem, w amerykańskiej odmianie języka angielskiego, która nieznacznie różni się wymową i kilkoma słówkami od odmiany brytyjskiej. Tak to wygląda w praktyce. 

voa news, nauka angielskiego, learning english


Warto wspomnieć, że interaktywne ćwiczenia są podzielone na te dla początkujących i te dla zaawansowanych. Większość artykułów na VOA posiada także możliwość ich wydruku. Jeżeli do Ciebie bardziej przemawia taka opcja, to powinieneś z niej skorzystać (ja na przykład nie lubię niczego drukować, bo potem mam mnóstwo stosów kartek, z którymi nie wiem, co robić).


4 PRZEŚLIJ KOMENTARZ:

 1. Świetnie, że wspomniałeś o tym portalu! Miałam Ci kiedyś napisać o nim w komentarzu - wtedy, gdy polecałam TEDa, ale zapomniałam nazwę :) i nie mogłam sobie za nic przypomnieć. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Podobne materiały ma też amerykańskie publiczne radio http://www.npr.org/

  Na stronie jest dużo podcastów na różne tematy z transkrypcją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma problemu :), zaletą NPR (może na początku jest to wada) jest to, że są to materiały autentyczne, tj. nie przygotowywane i nie nagrywane z myślą o nauce języka, co daje wartościowy i natualny input zarówno w warstwie słownictwa, tematów i konstrukcji gramatycznych, a na tempie wypowiedzi skończywszy. A dodatkowo można podeprzeć się transkrypcją w razie czego, choć nie zawsze ona jest niestety dołączana.

   Usuń

PAMIĘTAJ! Komentarze wulgarne, reklamowe i niezwiązane z tematem wpisu będą usuwane! Podpisuj się przynajmniej imieniem lub pseudonimem, jeżeli chcesz uzyskać odpowiedź!