13 października 2013

dziewczyna, kobieta, laska, zdjęcie, brunetka, brązowe oczy

Chodzi tutaj w szczególności o powtarzanie słówek. Niemiecki psycholog Hermann Ebbinghaus zauważył zależność pomiędzy ilością przechowywanej informacji w pamięci, a upływem czasu, jaki nastąpił od momentu ich zapamiętania.

W wyniku przeprowadzonych badań Ebbinghaus skonstruował krzywą, która pokazuje, że zdecydowana większość zapamiętanych informacji ulega zapomnieniu w ciągu pierwszych kilku dni od momentu zapamiętania, osiągając ok. 25% w piątym dniu (jest to faza szybkiego zapominania). 

Jednocześnie dalszy spadek ilości zapamiętanych informacji nie jest już tak gwałtowny - w 30 dniu od momentu zapamiętania osiąga wartość nieco ponad 20%. Najlepiej to zobaczyć na załączonym rysunku. 

Krzywa zapominania, krzywa Ebbinghausa
wikipedia.org
Jak widzisz powtarzanie jest bardzo ważne. Nie można jednak z nim przesadzać, by nie doszło do sytuacji, że stoisz w miejscu poprzez wielokrotne powtarzanie tego samego materiału. Tego musisz unikać. Powtórz 2-3 razy ten sam materiał i idź do przodu. 

Powtarzanie jest jeszcze ważne z jednego powodu. Jest całkowicie naturalne. Tak samo masz w języku polskim. Używasz go prawdopodobnie codziennie i nieustannie powtarzasz jakieś słowa. Czasami pewnie obserwujesz w telewizji lub w swoim najbliższym otoczeniu, jak to dana osoba, która mieszka za granicą od dłuższego czasu, przyjeżdża do Polski i okazuje się, że czasami zdarza się jej zapomnieć danego słówka po polsku. Najczęściej takiego, którego się rzadko używa.

Mam rodzinę w Australii i czasami zdarza się w rozmowie telefonicznej, że ktoś zapomina polskiego słowa i używa zamiast tego angielskiego. Po prostu zwyczajnie zapomniał, bo go na co dzień nie używa. Tak samo jest w przypadku nauki angielskiego. Brak systematycznego odświeżania pamięci i brak powtórek prowadzą do tego, że po roku zaczniesz mówić, że „ja już nic nie pamiętam”.

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji masz dwa wyjścia. Wyjechać do kraju, w którym będziesz zmuszony do używania języka angielskiego i tym samym do jego nieustannej powtórki lub robić takie powtórki na miejscu. Oczywiście wyjazd do innego kraju nie jest taką prostą sprawą, dlatego musisz tutaj w sobie wyrobić nawyk powtórek.

Gdybym miał to podsumować, to powiedziałbym, że należy powtarzać materiał i jest to bardzo ważne, ale nie można tego robić zbyt długo i często, bo to powoduje, że nie posuwamy się w nauce języka angielskiego oraz odczuwamy większą frustrację.

Jeżeli chcesz się nauczyć dobrze słówek w języku angielskim to polecam Ci książkę Pawła Sygnowskiego Angielskie Słówka. Jest tam zaprezentowana dość ciekawa metoda nauki, którą myślę, że warto przetestować, jeżeli do tej pory inne metody Cię zawiodły.Autor zdjęcia: Julia Nichole, flickr.com

2 PRZEŚLIJ KOMENTARZ:

  1. Ale takie powtarzanie na dłuższą metę może być strasznie uciążliwe. I jak zauważyłeś, w pewnym momencie może dojść do takiego punktu kulminacyjnego, gdzie po prostu się staje w miejscu i nie można dalej ruszyć. Poza tym powtarzanie nie zawsze jest skuteczne. Wiem to po sobie. Są takie słówka, których za żadne skarby nie potrafię zapamiętać. A jeśli nawet, to potem nie pamiętam ich znaczenia. Ale każdy inaczej reaguje na różne metody nauki, więc trzeba po prostu próbować.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

PAMIĘTAJ! Komentarze wulgarne, reklamowe i niezwiązane z tematem wpisu będą usuwane! Podpisuj się przynajmniej imieniem lub pseudonimem, jeżeli chcesz uzyskać odpowiedź!