14 października 2013


dziewczyna, morze, fala, surfing, czerwona, kobieta

Wyznaczaj sobie cele, które chcesz osiągnąć w nauce, np. za pół roku chcę swobodnie czytać dowolny tekst zamieszczony na anglojęzycznym portalu lub blogu. Jeżeli znasz już jakieś podstawy języka angielskiego, to możesz być pewny, że ten cel nie jest jakiś odległy czy nierealny. Możesz tego dokonać.

Trzymając się tego przykładu – jeżeli już postanowiłeś, że Twoim aktualnym celem jest swobodne czytanie (na razie tylko ono), to zacznij kłaść większy nacisk na to, by trenować właśnie tą umiejętność. Zasada jest ogólnie prosta, chcesz się nauczyć czytać po angielsku, to czytaj po angielsku. 

W minionych czasach przed erą Internetu było to dość utrudnione z tego powodu, że zajmowało dużo czasu i powodowało olbrzymie zniechęcenie, dlatego też niewielu ludzi znało wówczas języki obce. Dziś jest zupełnie inaczej. Swoje językowe cele możesz realizować przy pomocy wszechpotężnego Internetu. 

Podałem Ci na tym blogu wiele sposobów na darmową naukę. Mam nadzieję, że pomogą Ci one w sposób znaczący w realizacji Twoich celów. 

Wracając ponownie do opisywanego przykładu. Ustal sobie, że będziesz czytał jeden artykuł na BBC, 4 razy w tygodniu – oczywiście za każdym razem inny. Najlepiej taki, który Cię najbardziej zainteresuje (jestem pewien, że znajdziesz tam taki). Rób tak przez pół roku. 

Po pierwszych tygodniach zauważysz, że w tekstach powtarzają się charakterystyczne słowa używane przez dziennikarzy, które nie są lub są bardzo rzadko używane w mowie potocznej. Gdy już zapamiętasz te słowa będzie Ci o wiele łatwiej czytać kolejne artykuły. W czasie pół roku, czyli 6 miesięcy, czytając 4 artykuły tygodniowo (załóżmy, że to wychodzi na 18 artykułów miesięcznie) przeczytasz 6*18=108 artykułów! 

Jest to naprawdę duża liczba, a z czytania uzyskasz wiele korzyści. Nie dość, że nauczysz się angielskiego, tj. poznasz charakterystyczne zwroty i słówka zawarte w tekstach, to jeszcze same artykuły dadzą Ci wiedzę, której prawdopodobnie nie znajdziesz na polskich portalach.

Jeżeli chcesz się nauczyć dobrze słówek w języku angielskim to polecam Ci książkę Pawła Sygnowskiego Angielskie Słówka. Jest tam zaprezentowana dość ciekawa metoda nauki, którą myślę, że warto przetestować, jeżeli do tej pory inne metody Cię zawiodły. 


Autor zdjęcia: SVNews, flickr.com

3 PRZEŚLIJ KOMENTARZ:

  1. Bardzo niewiele osób wie, jak ważne jest wytyczanie celów. Zarówno krótkoterminowych jak i długoterminowych i realizowanie ich. Jak wielką przyjemność sprawia ich realizowanie i jak bardzo dodaje skrzydeł do dalszej pracy nad sobą.

    OdpowiedzUsuń

PAMIĘTAJ! Komentarze wulgarne, reklamowe i niezwiązane z tematem wpisu będą usuwane! Podpisuj się przynajmniej imieniem lub pseudonimem, jeżeli chcesz uzyskać odpowiedź!