18 kwietnia 2014


Artykuł sponsorowany 

Dla tych, którzy odkryli już wszystkie niesamowite zakątki Polski oraz tych, którzy podczas urlopu chcą znaleźć się jak najdalej od pracy – wakacje za granicą to jeden z najprzyjemniejszych wydatków, jakie umieszczamy w naszym domowym budżecie. Co zrobić, żeby ich suma nie odebrała nam całej przyjemności z wypoczynku? 

1. Zakup waluty i wypłata środków z bankomatów za granicą 

To koszty, których wielu podróżników nawet nie próbuje ograniczać. Jadąc za granicę po prostu liczymy się z tym, że wydamy więcej, niż byśmy chcieli, ale nad kosztami przewalutowania opłaca się zapanować: 

Po pierwsze obserwuj ruchy waluty jeszcze na długo przed wyjazdem. Większe sumy opłaca się kupić w tzw. dołku nawet, jeżeli będzie to na pół roku wcześniej. 

Jeżeli często wyjeżdżasz, pomyśl o założeniu konta walutowego, które umożliwi Ci dokonywanie transakcji internetowych i wypłatę środków z bankomatów bez dodatkowych prowizji czy opłat.

Staraj się wymieniać dokładnie tyle pieniędzy, ile planujesz wydać. Dokupowanie waluty na miejscu lub jej powtórna sprzedaż to najbardziej niekorzystne transakcje, jakich możesz dokonać w podróży.

Pamiętaj, że w większości kantorów nie można wymienić bilonu, dlatego zamiast wieźć go ze sobą do Polski, lepiej zapłacić drobnymi w ostatnim sklepie. 

Porównuj ceny w różnych kantorach, także tych internetowych, i staraj się kupować walutę z wyprzedzeniem. Wymiana lub wypłata pieniędzy na miejscu może być bardzo kosztowna, nawet jeżeli kurs podawany przez bank wydaje Ci się korzystny, zwykle trzeba do niego doliczyć opłaty i prowizje. 

2. Nieprzewidziane wydatki podczas zorganizowanego wypoczynku 

Jeżeli wyjeżdżasz z biurem podróży, upewnij się wcześniej, które bilety wstępów wliczone są w cenę wyjazdu, a na które musisz być przygotowany na miejscu. 

Przyjrzyj się planowanej liczbie posiłków – jeżeli któregoś dnia jest ich mniej niż dwa dziennie, prawdopodobnie będziesz zmuszony dokupić sobie prowiant na własną rękę. 

Sprawdź ofertę wycieczek fakultatywnych jeszcze przed wyjazdem. Jeżeli będzie naprawdę interesująca, warto wiedzieć wcześniej, na jakie koszty musisz się przygotować. 

3. Kiedy sam odpowiadasz za swój własny portfel 

Jeżeli sam jesteś organizatorem wyjazdu, oprócz szczegółowego kosztorysu zawierającego ceny noclegów, transportu, wyżywienia i wstępów do poszczególnych obiektów, uwzględnij też drobne przyjemności, których trudno sobie odmówić podczas urlopu. 

A jeśli to właśnie na nich chcesz zaoszczędzić, będzie Cię to kosztowało sporo wysiłku. Podczas urlopu wszystko może się zdarzyć, zaczynając od wyczerpanej baterii w aparacie, przez chęć skorzystania z taksówki, aż po konieczność wykupienia innego lotu na powrót do domu. Ale najbardziej kosztowne są małe i niepozorne codzienne wydatki, takie jak choćby kawa w lokalnej kawiarni. 

W niektórych krajach restauratorzy, chcąc zarobić na turystach, doliczają do rachunku tajemnicze kwoty, które mogą się okazać opłatą za zajęcie stolika na zewnątrz, nakrycie stołu lub obsługę kelnerską. Przed każdym wyjazdem warto zapoznać się z handlowymi tradycjami danego narodu.

Artykuł powstał we współpracy z:Następny
This is the most recent post.
Poprzedni
Starszy post

3 PRZEŚLIJ KOMENTARZ:

  1. Świetny wpis. Sama wybieram się niedługo na wakacje i Twój artykuł pomoże mi w odpowiednim przygotowaniu się do tego wyjazdu. Pozdrawiam i dziękuje za cenne rady :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam, myślę że godnym polecenia jest wymiana waluty w kantorach internetowych takich jak na przykład kokos, a później wpłata środków na swoje konto walutowe. Z dostępem do wifi nie ma teraz większego problemu więc nawet będąc za granicą można zrobić wymianę waluty.

    OdpowiedzUsuń
  3. A konto gdzie najlepiej sobie założyć, żeby było w walucie obcej? mBank najlepszy?

    OdpowiedzUsuń

PAMIĘTAJ! Komentarze wulgarne, reklamowe i niezwiązane z tematem wpisu będą usuwane! Podpisuj się przynajmniej imieniem lub pseudonimem, jeżeli chcesz uzyskać odpowiedź!