1 kwietnia 2014

warszawa

Warszawa – dla jednych to spełnienie wszelkich marzeń, a dla innych to miasto, które omijają szerokim łukiem. Miasto to jest nie tylko administracyjną stolicą kraju, ale przede wszystkim jest stolicą większości biznesów, przedsięwzięć i wielkich międzynarodowych korporacji. Warszawa to też studia na tak renomowanych uczelniach jak Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego czy też prestiżowa Szkoła Główna Handlowa. Skoro tyle osób decyduje się na zamieszkanie w tym mieście, warto przyjrzeć się, jak może wyglądać codzienne życie w Warszawie. 

Podstawowe statystyki 

Najpierw spójrzmy na Warszawę z trochę szerszej perspektywy – rzućmy okiem na rozmaite dane statystyczne, jakie często są publikowane przy okazji takich tematów jak najwyższe zarobki, poziom bezrobocia czy też koszty życia. 

Stolica naszego kraju obejmuje obecnie ponad 517 kilometrów kwadratowych. W 2012 roku liczba mieszkańców Warszawy wynosiła ponad 1,7 miliona osób. Warto zaznaczyć, iż Warszawa jest największym ośrodkiem akademickim w Polsce, a studenci z tego miasta w roku akademickim 2009/2010 stanowili aż 14,6 procent ogółu studentów w Polsce. Wtedy to ich liczba wynosiła ponad 278 tysięcy studentów, którzy kształcili się na 78 uczelniach w Warszawie, z czego 66 ośrodków stanowiło uczelnie niepubliczne.


Stopa bezrobocia w Warszawie w końcu stycznia tego roku wynosiła 4,9 procent. Dla porównania stopa bezrobocia w Polsce w tym okresie wynosiła aż 14 procent, tak więc statystyki te są bardzo korzystne dla stolicy. Równie korzystnie wypada wskaźnik przeciętnego wynagrodzenia, które jest stale monitorowane przez GUS. W Warszawie bowiem przeciętne wynagrodzenie (w sektorze przedsiębiorstw) na początku stycznia 2014 roku wynosiło około 4995,41 złotych. Dla porównania przeciętne wynagrodzenie w całej Polsce w 2013 roku wyniosło 3650,06 zł. 

Mieszkanie, zakwaterowanie 

Jednym z najważniejszych aspektów życia w wielkim mieście jest znalezienie odpowiedniego zakwaterowania. Część studentów, którzy przybyli do Warszawy, decyduje się na akademik. Wbrew pozorom nie jest to jednak tania opcja – za miejsce w 2-3 osobowym akademiku w Warszawie trzeba zapłacić od 300 do 500 złotych. Nie każdy jednak może liczyć na akademik, który przydzielany jest tylko części studentów. Zresztą biorąc pod uwagę standard i komfort życia w pokoju akademickim, czasem znacznie bardziej opłacalną opcją będzie wynajem mieszkania, zwłaszcza w parę osób. Mieszkanie dla około 4-5 osób to wydatek rzędu (około) 1950 zł w Białołęce, 2170 zł na Pradze Północ, 2450 zł na Bielanach, a nawet 3700 zł na Wilanowie i 3900 zł na Mokotowie. Podobnie jest z kawalerkami – tu trzeba liczyć na nie mniej niż 1000 zł na obrzeżnych dzielnicach do nawet 1500 -2000 zł w centrum miasta. 

W przypadku wynajmu mieszkania trzeba także pamiętać o dodatkowych opłatach takich jak prąd, gaz czy woda – w Warszawie może to być koszt nawet 600 złotych miesięcznie. Jeżeli zdecydujemy się na Internet oraz telewizję kablową lub satelitarną, to do naszego budżetu trzeba dopisać kwotę między ok. 60 zł a nawet 200-300 zł (wszystko zależy od konkretnego pakietu usług). Komunikacja 

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest codzienna komunikacja. Warszawa jest wielkim miastem, co rodzi też pewne typowe problemy związanie z codziennym poruszaniem się. Jak w każdym dużym mieście, przemieszczanie się samochodem może być czasem kłopotliwe. Chodzi tu przede wszystkim o korki, drogie parkingi lub po prostu problemy ze znalezieniem jakiegokolwiek miejsca parkingowego. Z pomocą tutaj przychodzi warszawska komunikacja publiczna (Zarząd Transportu Miejskiego), która oferuje połączenia autobusowe, tramwajowe oraz słynne warszawskie metro. Linie te oferują bilety jednorazowe, czasowe, krótkookresowe i długookresowe. Odpowiednim grupom wiekowym przysługują także zniżki (np. dzieciom, studentom, seniorom). 

Studentom rozliczającym podatki w Warszawie, a także uczniom i dzieciom, których rodzice rozliczają podatki w stolicy, przysługuje specjalna Karta Młodego Warszawiaka. Również osoby pracujące i rozliczające podatki w Warszawie mogą starać się o Kartę Warszawiaka. Są to dokumenty, które upoważniają do nabycia tańszych biletów długookresowych – jest to polityka miasta nagradzająca osoby, które rozliczają się z podatków w Warszawie. Pozostałe osoby mogą nabyć Warszawską Kartę Miejską, która jest imiennym nośnikiem biletów długookresowych. Liczba połączeń, biletów i taryf jest ogromna, dlatego też zachęcam do zapoznania się z nią indywidualnie na stronie Zarządu Transportu Miejskiego, gdzie można znaleźć wszelkie niezbędne informacje na temat korzystania z komunikacji publicznej. 

Warszawa stara się wspierać także rowerzystów, którzy są pożądani z punktu widzenia dbania o ekologię oraz z uwagi na rozładowywanie natężenia ruchu miejskiego. Pod koniec 2013 roku stolica mogła pochwalić się ponad 361 kilometrami dróg i ścieżek rowerowych. Na stronie Zarządu Transportu Miejskiego można także znaleźć mapę z wyszczególnionymi specjalnymi parkingami rowerowymi, które umożliwią bezpieczne przechowanie Twojego roweru. Część z nich umożliwia także wypożyczenie roweru, który można następnie odstawić w dowolnym innym punkcie sieci wypożyczalni rowerów. Również na stronie stojaki.waw.pl można znaleźć bardzo szczegółową mapę prawidłowych stojaków rowerowych pozwalających na bezpieczne zaparkowanie roweru w różnych częściach Warszawy. 

Artykuł powstał przy wsparciu:

*** REKLAMA ***


1 PRZEŚLIJ KOMENTARZ:

  1. ACH ta Warszawa, dobrze że tam nie mieszkam. Ciągle tylko pośpiech i hałas. Nie lepiej jest posiedzieć spokojnie w ciszy, a jak chce hałasu to zakładam słuchawki i full volume :)

    OdpowiedzUsuń

PAMIĘTAJ! Komentarze wulgarne, reklamowe i niezwiązane z tematem wpisu będą usuwane! Podpisuj się przynajmniej imieniem lub pseudonimem, jeżeli chcesz uzyskać odpowiedź!