19 czerwca 2014Artykuł sponsorowany

Posiadanie nieruchomości gwarantuje nam niższe koszty utrzymania, spokój ducha i bezpieczeństwo na starość. To także pozytywny sygnał dla banków i instytucji finansowych. Kiedy jesteśmy już w gronie szczęśliwych posiadaczy nieruchomości, mamy bowiem dostęp do korzystania z pożyczek hipotecznych, a te są o wiele lepiej oprocentowane. Zobacz, jak porównywać ich oferty.

Ogólne zasady

Pieniądze jakie otrzymamy w ramach pożyczki hipotecznej możemy przeznaczyć na dowolny cel. Maksymalna wartość pożyczki zależy wprost od wartości naszej nieruchomości, ale możemy ją regulować wydłużając bądź skracając okres spłaty zadłużenia. Pożyczka nie musi pokrywać się z całkowitą wartością mieszkania, domu lub gruntu, którego hipotekę zamierzamy obciążyć. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie spłacimy zobowiązania, bank może przejąć nieruchomość i sprzedać ją na rynku wtórnym.

Pożyczka w liczbach – na co zwracać uwagę?

Pierwszym i podstawowym czynnikiem, jaki powinniśmy brać pod uwagę jest sam koszt pożyczki, czyli wysokość oprocentowania i liczba rat, jakie będziemy musieli spłacać. W zależności od instytucji finansowej koszt ten może się bardzo wahać, ale przeważnie jest on niższy niż przy standardowych kredytach konsumpcyjnych lub szybkich pożyczkach udzielanych na małe kwoty. Warto też zwrócić uwagę, czy została określona minimalna lub maksymalna kwota pożyczki. Może to być np. min. 10 000 zł przy maksymalnym limicie nawet do 100% wartości nieruchomości.

Niezbędne formalności

Umowę pożyczkową uwzględniającą obciążenie hipoteki podpisujemy w trybie notarialnym, co oznacza dla nas dodatkowe koszty, ale stanowi także zabezpieczenie transakcji. Aby otrzymać pożyczkę hipoteczną powinniśmy mieć przy sobie komplet dokumentów: akt notarialny, odpis z księgi wieczystej oraz wycenę nieruchomości.

Pozostałe warunki

Porównując oferty warto wziąć pod uwagę również dodatkowe warunki umowy, takie jak możliwość regulowania wysokości spłacanych rat, ewentualny okres bezodsetkowy czy chwilowe zawieszenie spłaty. Niektóre instytucje finansowe oferują preferencyjne warunki dla swoich stałych klientów, inne skupiają się na pozyskiwaniu nowych. Dlatego zawsze warto porównać jak najwięcej ofert. Pamiętaj, że pożyczka hipoteczna do poważne zobowiązanie i warto korzystać z niej tylko w zaufanych instytucjach finansowych.

Artykuł powstał we współpracy z:


0 PRZEŚLIJ KOMENTARZ:

Prześlij komentarz

PAMIĘTAJ! Komentarze wulgarne, reklamowe i niezwiązane z tematem wpisu będą usuwane! Podpisuj się przynajmniej imieniem lub pseudonimem, jeżeli chcesz uzyskać odpowiedź!